Hexafluoroacetone trihydrate
ALDRICH/139238 - 98%
Synonym: Hexafluoro-
CAS Number: 34202-69-2
Empirical Formula (Hill Notation): C3F6O · 3H2O
Molecular Weight: 220.07
EC Number: 211-676-3
MDL Number: MFCD00149061
Linear Formula: (CF3)2CO · 3H2O
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| density | 1.579 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C3F6O.3H2O/c4-2(5,6)1( |
| InChI key | SNZAEUWCEHDROX-UHFFFAOYSA |
| mp | 18-21 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]O[H].[H]O[H].[H]O[H].F |
| vapor pressure | 87.5 psi ( 21 °C) |
| Application: | Hexafluoroacetone trihydrate was used to study the kinetics and thermodynamics of linkage isomerization of (acetone)pentaammineruthe |
| General description: | Hexafluoroacetone trihydrate forms crystalline 1:1 complexes with imidazole 3-oxides. |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H331 - H310 - H314 - H361 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P301 + P310 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 63-23/24/25-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2552 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 18-21 °C (lit.) |
| Density | 1.579 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




