Tetraphenylarsonium(V) chloride hydrochloride hydrate
ALDRICH/147451
Synonym: Tetraphenylarsonium chloride hydrochloride hydrate
CAS Number: 123334-18-9
Empirical Formula (Hill Notation): C24H20AsCl · HCl · xH2O
Molecular Weight: 455.25 (anhydrous basis)
EC Number: 208-070-6
MDL Number: MFCD00150049
Linear Formula: (C6H5)4AsCl·HCl·xH2O
Product Type: Chemical
| form | powder |
| InChI | 1S/C24H20As.2ClH.H2O/c1-5 |
| InChI key | HRCBNZHNCWEFFR-UHFFFAOYSA |
| mp | 211-213 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: arsenic |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | O.Cl.[Cl-].c1ccc(cc1)[As+ |
| General description: | Tetraphenylarsonium(V) chloride hydrochloride hydrate is commonly used as a reagent in titration. |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H331 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P310 + P330 - P304 + P340 + P311 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 23/25-50/53 |
| Safety Statements | 20/21-28-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 211-213 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161600 |



