9-Fluorenemethanol
ALDRICH/160504 - 99%
Synonym: 9-
CAS Number: 24324-17-2
Empirical Formula (Hill Notation): C14H12O
Molecular Weight: 196.24
EC Number: 246-167-5
MDL Number: MFCD00001139
Linear Formula: C14H12O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| functional group | hydroxyl |
| InChI | 1S/C14H12O/c15-9-14-12-7- |
| InChI key | XXSCONYSQQLHTH-UHFFFAOYSA |
| mp | 105-107 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OCC1c2ccccc2-c3ccccc13 |
| solubility | methanol: soluble 50 mg/mL, clear (very hazy colorless to yellow and Colorless to Green-Yellow) |
| Application: | 9-Fluorenemethanol, N-protecting reagent, was used in the peptide syntheses. 9-Fluorenemethanol was also used in the synthesis of deoxynucleoside 9-fluorenemethyl phosphorodithioates. |
| General description: | Vibrational spectroscopy of jet-cooled 9-fluorenemethanol and its clusters 9-fluorenemethanol-H2O, 9-fluorenemethanol-CH3OH, 9-fluorenemethanol-C2H5OH and 9-fluorenemethanol-C3H7OH has been studied by IR-UV double-resonance method. Electropolymerization of 9-fluorenemethanol in boron trifluoride diethyl etherate leads to low-potential electrodeposition of semiconducting poly(9-fluorenemethanol) (PFMO) film. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 105-107 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

