2-(Aminomethyl)benzimidazole dihydrochloride
ALDRICH/165638 - 98%
CAS Number: 5993-91-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9N3 · 2HCl
Molecular Weight: 220.10
EC Number: 227-820-3
MDL Number: MFCD00012677
Linear Formula: C8H9N3 · 2HCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C8H9N3.2ClH/c9-5-8-10- |
| InChI key | HAEYZZSSSUIZAN-UHFFFAOYSA |
| mp | 264 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl.Cl.NCc1nc2ccccc2[nH]1 |
| Application: | 2-(Aminomethyl)benzimidaz |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 264 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

