Tris(2-methoxyethoxy)(vinyl)silane
ALDRICH/175587 - 98%
Synonym: Vinyltris(2-
CAS Number: 1067-53-4
Empirical Formula (Hill Notation): C11H24O6Si
Molecular Weight: 280.39
EC Number: 213-934-0
MDL Number: MFCD00008500
Linear Formula: (CH3OCH2CH2O)3SiCH=CH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 136.2 °C/5.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.034 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C11H24O6Si/c1-5-18(15- |
| InChI key | WOXXJEVNDJOOLV-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COCCO[Si](OCCOC)(OCCOC)C= |
| Packaging: | 100 mL in poly bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H361 |
| Precautionary statements | P281 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 62 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 136.2 °C/5.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.034 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |


