Cyclohexanol-d12
ALDRICH/175773 - ≥98 atom % D, ≥98% (CP)
Synonym: Cyclohexyl alcohol-d12
CAS Number: 66522-78-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6D12O
Molecular Weight: 112.23
EC Number: 266-389-6
MDL Number: MFCD00064167
Linear Formula: C6D11OD
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% (CP) |
| autoignition temp. | 572 °F |
| bp | 160-161 °C (lit.) |
| density | 1.059 g/mL at 25 °C |
| expl. lim. | 12.25 % |
| InChI | 1S/C6H12O/c7-6-4-2-1-3-5- |
| InChI key | HPXRVTGHNJAIIH-BFHGLDALSA |
| isotopic purity | ≥98 atom % D |
| mass shift | M+12 |
| mp | 20-22 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [2H]OC1([2H])C([2H])([2H] |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 21 °C) |
| Packaging: | 1, 5 g in ampule |
| Packaging: | This product may be available from bulk stock and can be packaged on demand. For information on pricing, availability and packaging, please contact Stable Isotopes Customer Service . |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H315 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/22-37/38 |
| Safety Statements | 24/25 |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 154.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 68 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% (CP) |
| bp | 160-161 °C (lit.) |
| mp | 20-22 °C (lit.) |
| Density | 1.059 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352001 |


