Triethyloxonium tetrafluoroborate solution
ALDRICH/176230 - 1.0 M in methylene chloride
Synonym: Et3OBF4; Meerwein′s reagent; Triethyloxonium fluoroborate
CAS Number: 368-39-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H15BF4O
Molecular Weight: 189.99
MDL Number: MFCD00044423
Linear Formula: (C2H5)3O(BF4)
Product Type: Chemical
| concentration | 1.0 M in methylene chloride |
| density | 1.328 g/mL at 25 °C |
| functional group | ether |
| InChI | 1S/C6H15O.BF4/c1-4-7(5-2) |
| InChI key | IYDQMLLDOVRSJJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | F[B-](F)(F)F.CC[O+](CC)CC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Used in the preparation of ω-aminoesters from lactams. |
| Packaging: | 100 mL in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H336 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 14-34-37-40-67 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2922 6.1(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Density | 1.328 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352001 |




