1,2,3,4-Tetrahydro-2-naphthoic acid
ALDRICH/178683 - 98%
Synonym: Tetralin-
CAS Number: 53440-12-3
Empirical Formula (Hill Notation): C11H12O2
Molecular Weight: 176.21
EC Number: 258-553-0
MDL Number: MFCD00001741
Linear Formula: C11H12O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | liquid |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C11H12O2/c12-11(13)10- |
| InChI key | NTAGXJQHJQUOOA-UHFFFAOYSA |
| mp | 93-96 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C1CCc2ccccc2C1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 93-96 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


