Diphenyl diselenide
ALDRICH/180629 - 98%
Synonym: Phenyl diselenide
CAS Number: 1666-13-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H10Se2
Molecular Weight: 312.13
EC Number: 216-780-2
MDL Number: MFCD00003001
Linear Formula: C6H5SeSeC6H5
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| impurities | <2% diphenyl selenide |
| InChI | 1S/C12H10Se2/c1-3-7-11(8- |
| InChI key | YWWZCHLUQSHMCL-UHFFFAOYSA |
| mp | 59-61 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Se]([Se]c1ccccc1)c2ccccc |
| Application: | Diphenyl diselenide is used:In the synthesis of diaryl selenides bycross-coupling of aryl halides with diphenyl diselenide in presence of copperferrite nanoparticle catalyst. |
| Biochem/physiol Actions: | Diphenyl diselenide inhibits δ-aminolevulinate dehydratase (δ-ALA-D) from brain, liver and kidney in vitro. |
| General description: | Diphenyl Diselenide is an organo selenium compound that is an oxidized derivative of benzeneselenol. It is a source of phenylseleno radicals. it is reactive with a wide range of organic nucleophiles, electrophiles, and radicals. |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS06,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H331 - H373 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P310 + P330 - P304 + P340 + P311 - P314 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 23/25-33-50/53 |
| Safety Statements | 20/21-28-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3283 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 59-61 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




