6-Hydroxyindole
ALDRICH/18805 - ≥99.0% (GC)
Synonym: 6-Indolol
CAS Number: 2380-86-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7NO
Molecular Weight: 133.15
EC Number: 417-020-4
MDL Number: MFCD00152101
Linear Formula: C8H7NO
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (GC) |
| form | solid |
| InChI | 1S/C8H7NO/c10-7-2-1-6-3-4 |
| InChI key | XAWPKHNOFIWWNZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 126-132 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc2cc[nH]c2c1 |
| Application: | • Reactant for preparation of tryptophan dioxygenase inhibitors pyridyl-ethenyl-indoles as potential anticancer immunomodulators • Reactant for asymmetrical synthesis of notoamide J as a potential biosynthetic precursor of prenylated indole alkaloids • Reactant for preparation of (quinolinyloxymethyl)isox • Reactant for preparation of indolyl(propanolamine) derivatives as HIV inhibitors • Reactant for preparation of indoleoxyacetic acid derivatives as peroxisome proliferator-activated receptor agonists • Reactant for preparation of 1-aroylindole 3-aroylindoles combretastatin A-4 analogs as antitumor agents and tubulin polymerization inhibitors |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H317 - H318 - H411 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-41-43-51/53 |
| Safety Statements | 24-26-37/39-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (GC) |
| mp | 126-132 °C |
| UNSPSC | 12352100 |




