3,4-Dimethoxyphenol
ALDRICH/194468 - 97%
CAS Number: 2033-89-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10O3
Molecular Weight: 154.16
EC Number: 217-995-4
MDL Number: MFCD00008390
Linear Formula: (CH3O)2C6H3OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C8H10O3/c1-10-7-4-3-6( |
| InChI key | SMFFZOQLHYIRDA-UHFFFAOYSA |
| mp | 79-82 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(O)cc1OC |
| Application: | 3,4-Dimethoxyphenol was used in the synthesis of: • 5,6-dimethoxy benzofuranone derivatives, multi-target anti Alzheimer compounds • 3,4-dimethoxyphenyl-β-D • 4-(but-2-enyloxy)-1,2-d • precursors for the synthesis of the 4H-chromenes |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 79-82 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


