Sudan Red 7B
ALDRICH/201618
Synonym: Fat Red 7B; Fat red bluish; Solvent Red 19
CAS Number: 6368-72-5
Empirical Formula (Hill Notation): C24H21N5
Molecular Weight: 379.46
EC Number: 228-862-5
MDL Number: MFCD00003904
Linear Formula: C24H21N5
Product Type: Chemical
| ε (extinction coefficient) | ≥14230 at 367-377 nm in toluene |
| ≥24660 at 528-538 nm in toluene | |
| λmax | 364 nm (2nd) |
| 533 nm | |
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| form | powder |
| InChI | 1S/C24H21N5/c1-2-25-23-17 |
| InChI key | VKWNTWQXVLKCSG-ZDXBJJIESA |
| mp | 130 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCNc1ccc2ccccc2c1N=Nc3c |
| solubility | acetone: 10 mg/mL |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | microbe id | staining: suitable |
| Application: | Sudan Red 7B has been used to stain the fat bodies of Ostrinia nubilalis (Hübner) larvae. |
| Biochem/physiol Actions: | Sudan red 7B, also known as fat red, is a non-fluorescent stain. It is effectively used to stain lipids and is used to indicate the presence of suberin in cell walls. Sudan red 7B acts as a marker for formosan subterranean termite, Coptotermes fornosanus Shiraki. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 130 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| Colour Index Number | 26050; 26050 |
| UNSPSC | 12171500 |

