Poly(ethylene glycol)
ALDRICH/202371 - average Mn 300
Synonym: Polyethylene glycol; PEG
CAS Number: 25322-68-3
MDL Number: MFCD00081839
Linear Formula: H(OCH2CH2)nOH
Product Type: Chemical
| Ω-end | hydroxyl |
| α-end | hydroxyl |
| density | 1.125 g/mL at 25 °C |
| form | viscous liquid |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Safer Solvents and Auxiliaries Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/C2H6O2/c3-1-2-4/h3-4H, |
| InChI key | LYCAIKOWRPUZTN-UHFFFAOYSA |
| Mw/Mn | 1.1 (typical) |
| mol wt | average Mn 300 |
| Mn 285-315 | |
| mp | −15-−8 °C (lit.) |
| pH | 6-7 (23 °C, at 10 g/l) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C(CO)O |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| viscosity | 5.8 cSt(210 °F)(lit.) |
| Application: |
|
| General description: | Polyethylene glycol (PEG) is a hydrophilic polymer. It can be easily synthesized by the anionic ring opening polymerization of ethylene oxide, into a range molecular weights and variety of end groups. When crosslinked into networks, PEG can have high water content, forming "hydrogels". Hydrogel formation can be initiated by either crosslinking PEG by ionizing radiation or by covalent crosslinking of PEG macromers with reactive chain ends. PEG is a suitable material for biological applications because it does not trigger an immune response. |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Green Chemistry. Polyethylene glycol (PEG) is an eco-friendly, biodegradable polymer widely used in pharmaceuticals and cosmetics. Its non-toxic nature and versatility make it a sustainable choice, derived from renewable resources, contributing to greener product formulations. Click here ![]() |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 20 kg in poly drum |
| Packaging: | 5, 250, 500 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 428.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 220.00 °C - closed cup |
| mp | −15-−8 °C (lit.) |
| Density | 1.125 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352104 |

