Gadolinium(III) sulfate octahydrate
ALDRICH/203300 - ≥99.99% trace metals basis
Synonym: Gadolinium(3+) trisulfate octahydrate
CAS Number: 13450-87-8
Empirical Formula (Hill Notation): Gd2O12S3 · 8H2O
Molecular Weight: 746.81
EC Number: 237-115-2
MDL Number: MFCD00149734
Linear Formula: Gd2(SO4)3 · 8H2O
Product Type: Chemical
| application(s) | electroplating material synthesis precursor |
| assay | ≥99.99% trace metals basis |
| density | 3.01 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| impurities | ≤100.0 ppm Trace Rare Earth Analysis |
| InChI | 1S/2Gd.3H2O4S.8H2O/c;;3*1 |
| InChI key | JBFCVGZGWFIPNK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: gadolinium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | O.O.O.O.O.O.O.O.[Gd+3].[G |
| Packaging: | 10 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.99% trace metals basis |
| Density | 3.01 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


