Yttrium(III) oxide
ALDRICH/205168 - 99.99% trace metals basis
Synonym: Yttrium trioxide; Yttrium(III) oxide; Yttria
CAS Number: 1314-36-9
Empirical Formula (Hill Notation): O3Y2
Molecular Weight: 225.81
EC Number: 215-233-5
MDL Number: MFCD00011473
Linear Formula: Y2O3
Product Type: Chemical
| assay | 99.99% trace metals basis |
| density | 5.01 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| greener alternative category | Enabling ![]() |
| greener alternative product characteristics | Design for Energy Efficiency Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/3O.2Y |
| InChI key | SIWVEOZUMHYXCS-UHFFFAOYSA |
| mp | 2410 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=[Y]O[Y]=O |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Yttrium oxide was used in the preparation of pervoskite type structure, YAlO3, containing chrome ions.1 The effect of yttrium oxide dopant on the phase formation and sintering characteristics was studied. It may be used in the manufacturing of neodymium Nd:YAG lasers and in components of MOS and LED transistors. |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This product has been enhanced for energy efficiency and is intended for Molecular Solar Thermal Energy Storage Systems (MOST). Click here for more information. |
| General description: | Yttrium oxide is an excellent mineralizing agent for spinel formation. It has a high melting point(2450oC), chemical stability, low coefficient of thermal expansion, high transparency for both visible (70%) and infrared (60%) light, low cut off energy of photons. |
| Packaging: | 10, 50, 250 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.99% trace metals basis |
| mp | 2410 °C (lit.) |
| Density | 5.01 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352303 |

