1-Methylcyclopropanecarboxylic acid
ALDRICH/205605 - 98%
CAS Number: 6914-76-7
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8O2
Molecular Weight: 100.12
EC Number: 230-020-7
MDL Number: MFCD00001290
Linear Formula: CH3C3H4CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 183-185 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C5H8O2/c1-5(2-3-5)4(6) |
| InChI key | DIZKLZKLNKQFGB-UHFFFAOYSA |
| mp | 30-32 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC1(CC1)C(O)=O |
| Application: | 1-Methylcyclopropanecarbo |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 183.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 84 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 183-185 °C (lit.) |
| mp | 30-32 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


