Sodium hexafluorophosphate
ALDRICH/208051 - 98%
Synonym: Sodium hexafluorophosphate(v)
CAS Number: 21324-39-0
Empirical Formula (Hill Notation): F6NaP
Molecular Weight: 167.95
EC Number: 244-333-1
MDL Number: MFCD00011122
Linear Formula: NaPF6
Product Type: Chemical
| application(s) | battery precursors catalysts material synthesis precursor |
| assay | 98% |
| density | 2.369 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder and chunks |
| InChI | 1S/F6P.Na/c1-7(2,3,4,5)6; |
| InChI key | KMADQUOCJBLXRP-UHFFFAOYSA |
| mp | >200 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: sodium |
| SMILES string | [Na+].F[P-](F)(F)(F)(F)F |
| solubility | H2O: slightly soluble(lit.) |
| Application: | Sodium hexafluorophosphate (SHFP) can be used as a precursor to prepare electrolytes for sodium-ion batteries. SHFP bound amberlite resin can be used as a catalyst to synthesize benzimidazoles and quinoxalines. Itcan also be used as an ion-pairing agent for the determination of inorganicspecies in saline solutions. |
| Packaging: | 10, 50, 250 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 20/21/22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3260 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | >200 °C (lit.) |
| Density | 2.369 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |



