3-Methoxyphenylacetonitrile
ALDRICH/209392 - 99%
Synonym: 3-Methoxybenzyl cyanide
CAS Number: 19924-43-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO
Molecular Weight: 147.17
EC Number: 243-428-5
MDL Number: MFCD00001910
Linear Formula: CH3OC6H4CH2CN
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 164-165 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 1.054 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | nitrile |
| InChI | 1S/C9H9NO/c1-11-9-4-2-3-8 |
| InChI key | LXKNAUOWEJWGTE-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1cccc(CC#N)c1 |
| Application: | 3-Methoxyphenylacetonitri • new immunogen for homovanillic acid • β,β′-cyclobisalkylated melatoninergic phenylalkylamides • α-sec-butyl-3-methoxy phenylacetonitrile, antispasmodic agent |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 208.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 98 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 164-165 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 1.054 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

