(4-Fluorophenyl)acetone
ALDRICH/209457 - ≥95% (GC)
CAS Number: 459-03-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9FO
Molecular Weight: 152.17
EC Number: 207-284-7
MDL Number: MFCD00000362
Linear Formula: FC6H4CH2COCH3
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% (GC) |
| bp | 106-107 °C/18 mmHg (lit.) |
| density | 1.139 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| ketone | |
| InChI | 1S/C9H9FO/c1-7(11)6-8-2-4 |
| InChI key | ZUEKIIWSVFBTCM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=O)Cc1ccc(F)cc1 |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 195.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 91 °C - closed cup |
| Purity | ≥95% (GC) |
| bp | 106-107 °C/18 mmHg (lit.) |
| Density | 1.139 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

