5-Bromo-1,2,4-trimethylbenzene
ALDRICH/211419 - 99%
Synonym: 5-Bromopseudocumene
CAS Number: 5469-19-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11Br
Molecular Weight: 199.09
EC Number: 226-793-5
MDL Number: MFCD00000072
Linear Formula: BrC6H2(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 233-235 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C9H11Br/c1-6-4-8(3)9(1 |
| InChI key | SCZXFZRJDVZMJI-UHFFFAOYSA |
| mp | 71-73 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1cc(C)c(Br)cc1C |
| Application: | 5-Bromo-1,2,4-trimethylbe • 1′,2′-dideoxy-1′-(1,2,4 • ubiquinones, also referred as Coenzyme Qn • 2, 4, 5-trimethylbenzoic acid |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 233-235 °C (lit.) |
| mp | 71-73 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

