Phenyl vinyl sulfoxide
ALDRICH/213306 - 95%
CAS Number: 20451-53-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8OS
Molecular Weight: 152.21
EC Number: 243-831-6
MDL Number: MFCD00002086
Linear Formula: C6H5SOCH=CH2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| bp | 93-95 °C/0.2 mmHg (lit.) |
| density | 1.139 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | sulfoxide |
| InChI | 1S/C8H8OS/c1-2-10(9)8-6-4 |
| InChI key | MZMJHXFYLRTLQX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C=CS(=O)c1ccccc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | Phenyl vinyl sulfoxide reacts with lithium enolates of ketones at -78°C in THF to yield bicyclo[n.2.0]alkan-1-ols |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| bp | 93-95 °C/0.2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.139 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

