Silicon
ALDRICH/215619 - powder, −325 mesh, 99% trace metals basis
CAS Number: 7440-21-3
Empirical Formula (Hill Notation): Si
Molecular Weight: 28.09
EC Number: 231-130-8
MDL Number: MFCD00085311
Linear Formula: Si
Product Type: Chemical
| assay | 99% trace metals basis |
| bp | 2355 °C (lit.) |
| density | 2.33 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| greener alternative category | Enabling ![]() |
| greener alternative product characteristics | Design for Energy Efficiency Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/Si |
| InChI key | XUIMIQQOPSSXEZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 1410 °C (lit.) |
| particle size | −325 mesh |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Si] |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| Application: | Silicon can be used as anode material in lithium-ion batteries. It can be used to fabricate Al2O3-C refractories. The silicon powder generates β-Sialon whiskers which imparts high-temperature strength, slag resistance and thermal shock resistance of the refractories. It can be incorporated into high-densitypolyethylene (HDPE) polymer composites. The addition of silicon powder enhancesthermal stability and thermal conductivity of composites. |
| General description: | Silicon powder is a fine, gray powder. This silicon powder has been passed through a 325-mesh screen, meaning that the particles are small enough to pass through a sieve with openings that are approximately 44 thousandths of an inch in diameter. Silicon is a chemical element and is a hard, brittle, metallic-gray solid that is highly resistant to chemical attack and has a high melting point. Silicon is the second most abundant element in the Earth’s crust and is found in a variety of minerals. |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which belongs to one of the four categories of greener alternatives. This enabling product has been enhanced for energy efficiency. Click here ![]() |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 50, 250 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210 - P240 - P241 - P280 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| RIDADR | UN1346 - class 4.1 - PG 3 - Silicon powder, amorphous |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% trace metals basis |
| bp | 2355 °C (lit.) |
| mp | 1410 °C (lit.) |
| Density | 2.33 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141911 |


