Amberlite™ IRA-900 chloride form
ALDRICH/216585 - chloride form
Synonym: mix mode ion exchange resin
MDL Number: MFCD00132712
Product Type: Chemical
| autoignition temp. | 800 °F |
| capacity | 1.0 meq/mL by wetted bed volume |
| crosslinking | >95 % cross-linked |
| form | beads |
| matrix | styrene-divinylbenzene (macroreticular) |
| matrix active group | quaternary ammonium |
| moisture | 58-64% |
| operating pH | 0-14 |
| parameter | 60 °C OH- form max. temp. |
| 77 °C Cl- form max. temp. | |
| particle size | 650-820 μm |
| Quality Level | 100 ![]() |
| separation technique | anion exchange |
| technique(s) | LPLC: suitable |
| vapor density | <1 (vs air) |
| vapor pressure | 17 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Amberlite™ IRA-900 modified with metallophthalocyanines was used to remove 4-nitorphenol. |
| Application: | Strongly basic (type I) anion exchange resin for decolorizing intermediate to light solutions, concentrating heparin at neutral pH, removing metal ions, etc. |
| Features and Benefits: | Strongly basic, macroreticular resin of moderately high porosity with benzyltrialkylammonium functionality which is useful in decolorizing and removal of organic materials. |
| General description: | Amberlite™ IRA-900 chloride form is a macroporous, polystyrenic type 1 resin. This resin was found to catalyze the photodecomposition of carbon tetrachloride in ethanol. |
| Legal Information: | Amberlite is a trademark of DuPont de Nemours, Inc. |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| UNSPSC | 23151817 |

