1-Nitro-1-cyclohexene
ALDRICH/219533 - 99%
CAS Number: 2562-37-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9NO2
Molecular Weight: 127.14
EC Number: 219-883-0
MDL Number: MFCD00001540
Linear Formula: C6H9NO2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 66-68 °C/1.5 mmHg (lit.) |
| density | 1.127 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | nitro |
| InChI | 1S/C6H9NO2/c8-7(9)6-4-2-1 |
| InChI key | DJBRXNRKYAWTBL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [O-][N+](=O)C1=CCCCC1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 1-Nitro-1-cyclohexene was used in the preparation of substituted anilines via chemoselective hydrogenation catalyzed by supported gold nanoparticles (Au/TiO2 and Au/Fe2O3). |
| General description: | Chemoselective hydrogenation of 1-nitro-1-cyclohexene catalyzed by gold nanoparticles supported on TiO2 or Fe2O3 has been reported. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 174.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 79 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 66-68 °C/1.5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.127 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


