1-Phenyl-1,2-propanedione
ALDRICH/223034 - 99%
Synonym: Acetyl benzoyl
CAS Number: 579-07-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8O2
Molecular Weight: 148.16
EC Number: 209-435-2
MDL Number: MFCD00008755
Linear Formula: C6H5COCOCH3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 103-105 °C/14 mmHg (lit.) |
| density | 1.101 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ketone |
| phenyl | |
| impurities | 1% methyl benzoate |
| InChI | 1S/C9H8O2/c1-7(10)9(11)8- |
| InChI key | BVQVLAIMHVDZEL-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=O)C(=O)c1ccccc1 |
| General description: | The enantioselective hydrogenation of 1-phenyl-1,2-propanedione over Pt colloids was studied. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 183.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 84 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 103-105 °C/14 mmHg (lit.) |
| Density | 1.101 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


