Thiocarbohydrazide
ALDRICH/223220 - 98%
Synonym: Thiocarbonyldihydrazide
CAS Number: 2231-57-4
Empirical Formula (Hill Notation): CH6N4S
Molecular Weight: 106.15
EC Number: 218-769-8
MDL Number: MFCD00007616
Linear Formula: (NH2NH)2CS
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | amine |
| hydrazine | |
| thiourea | |
| InChI | 1S/CH6N4S/c2-4-1(6)5-3/h2 |
| InChI key | LJTFFORYSFGNCT-UHFFFAOYSA |
| mp | 171-174 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NNC(=S)NN |
| Application: |
|
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 + H330 - H311 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P280 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 5-26/28 |
| Safety Statements | 28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2811PIH 6.1 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 171-174 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


