2,3-Dichlorobenzoic acid
ALDRICH/225339 - 97%
CAS Number: 50-45-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H4Cl2O2
Molecular Weight: 191.01
EC Number: 200-039-5
MDL Number: MFCD00002413
Linear Formula: Cl2C6H3CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | carboxylic acid |
| chloro | |
| InChI | 1S/C7H4Cl2O2/c8-5-3-1-2-4 |
| InChI key | QAOJBHRZQQDFHA-UHFFFAOYSA |
| mp | 168-170 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cccc(Cl)c1Cl |
| General description: | 2,3-Dichlorobenzoic acid is an intermediate metabolite of polychlorinated biphenyls (PCBs). |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 168-170 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


