2-Phenylimidazole
ALDRICH/226769 - 98%
Synonym: 2-
CAS Number: 670-96-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8N2
Molecular Weight: 144.17
EC Number: 211-581-7
MDL Number: MFCD00005186
Linear Formula: C9H8N2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | phenyl |
| InChI | 1S/C9H8N2/c1-2-4-8(5-3-1) |
| InChI key | ZCUJYXPAKHMBAZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 142-148 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | c1ccc(cc1)-c2ncc[nH]2 |
| Application: | 2-Phenylimidazole was used to prepare complex compounds with ruthenium(III). |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 392.0 °F |
| Flash Point(C) | 200 °C |
| Purity | 98% |
| mp | 142-148 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


