2,2-Dimethyl-1,3-propanediamine
ALDRICH/226920 - 99%
Synonym: 1,3-
CAS Number: 7328-91-8
Empirical Formula (Hill Notation): C5H14N2
Molecular Weight: 102.18
EC Number: 230-819-0
MDL Number: MFCD00009801
Linear Formula: H2NCH2C(CH3)2CH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 152-154 °C (lit.) |
| density | 0.851 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C5H14N2/c1-5(2,3-6)4-7 |
| InChI key | DDHUNHGZUHZNKB-UHFFFAOYSA |
| mp | 29-31 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(C)(CN)CN |
| Application: | 2,2-Dimethyl-1,3-propaned |
| General description: | 2,2-Dimethyl-1,3-propaned |
| Packaging: | 50, 250 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H290 - H302 + H312 - H314 - H317 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-34 |
| Safety Statements | 16-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2921 4.1(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 125.6 °F |
| Flash Point(C) | 52 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 152-154 °C (lit.) |
| mp | 29-31 °C (lit.) |
| Density | 0.851 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |




