1-Diazo-2-naphthol-4-sulfonic acid
ALDRICH/227285 - powder
Synonym: 2,1-
CAS Number: 887-76-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H6N2O4S
Molecular Weight: 250.23
EC Number: 212-958-9
MDL Number: MFCD00012409
Linear Formula: C10H6N2O4S
Product Type: Chemical
| contains | 7% water |
| form | powder |
| functional group | sulfonic acid |
| InChI | 1S/C10H6N2O4S/c11-12-10-7 |
| InChI key | QHIBNGIZPPHJAT-UHFFFAOYSA |
| mp | 160 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1cc(c2ccccc2c1[N+]#N)S( |
| Application: | Involved in studies to analyze structure-activity relationships to predict biodegradability of N-heterocycles in wastewater and polluted soil Reactant used as hydrazinonaphthalene and azonaphthalene thrombopoietin mimics acting as nonpeptidyl promoters of megakaryocytopoiesis |
| General description: | The degradation and adsorption of 1-diazo-2-naphthol-4-sulf |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 5-11-34 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45-48 |
| RIDADR | UN 2925 8(4.1) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 160 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



