Lawesson reagent
ALDRICH/227439 - 90%
Synonym: 2,4-
CAS Number: 19172-47-5
Empirical Formula (Hill Notation): C14H14O2P2S4
Molecular Weight: 404.47
MDL Number: MFCD00005171
Linear Formula: C14H14O2P2S4
Product Type: Chemical
| assay | 90% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C14H14O2P2S4/c1-15-11- |
| InChI key | CFHGBZLNZZVTAY-UHFFFAOYSA |
| mp | 228-230 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(cc1)P2(=S)SP(=S)( |
| Application: | Lawesson reagent can be used as a reagent to synthesize: • Oxthiaphosphinine-3-sul • 1,3,5,2-Trithiaphosphin • 2,4,6-Triphenyl-1,3,5-t • 9-Benzanthronethione by thionation of 9-benzanthone oxime. • 1,2,4-Trithiolane from 2,2,4,4-tetramethyl-3-thi • Sulfur derivatives of triterpenic oxo compounds. • Tropothione in situ at room temperature and to trap it with dieneophiles. |
| General description: | Lawesson′s reagent is generally used as a thiation agent in organic synthesis for the conversion of oxygen functionalities into their thio analogs. It facilitates the conversion of the carbonyl group to thiocarbonyl group as well as carbon-oxygen single bond into a carbon-sulfur single bond. |
| Packaging: | 10, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H261 |
| Precautionary statements | P231 + P232 - P422 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 15/29 |
| Safety Statements | 7/8-43 |
| RIDADR | UN 3134 6.1(4.3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH029 |
| Purity | 90% |
| mp | 228-230 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |


