4-Bromobutyl acetate
ALDRICH/227579 - 98%
CAS Number: 4753-59-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11BrO2
Molecular Weight: 195.05
EC Number: 225-277-7
MDL Number: MFCD00000263
Linear Formula: CH3CO2(CH2)4Br
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 92-93 °C/12 mmHg (lit.) |
| density | 1.348 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | bromo |
| ester | |
| InChI | 1S/C6H11BrO2/c1-6(8)9-5-3 |
| InChI key | UOABIRUEGSGTSA-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(=O)OCCCCBr |
| Application: | 4-Bromobutyl acetate was used in the synthesis of 9-alkylguanine derivative. |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 228.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 109.00 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 92-93 °C/12 mmHg (lit.) |
| Density | 1.348 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

