5-Bromopyridine-3-carboxylic acid
ALDRICH/228435 - 98%
Synonym: 5-Bromonicotinic acid
CAS Number: 20826-04-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H4BrNO2
Molecular Weight: 202.01
EC Number: 244-065-5
MDL Number: MFCD00009783
Linear Formula: C6H4BrNO2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| carboxylic acid | |
| InChI | 1S/C6H4BrNO2/c7-5-1-4(6(9 |
| InChI key | FQIUCPGDKPXSLL-UHFFFAOYSA |
| mp | 178-180 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cncc(Br)c1 |
| Application: | 5-Bromopyridine-3-carboxy |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 178-180 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

