Copper(I) chloride
ALDRICH/229628 - ≥99.995% trace metals basis
Synonym: Copper monochloride; Cuprous chloride
CAS Number: 7758-89-6
Empirical Formula (Hill Notation): ClCu
Molecular Weight: 99.00
EC Number: 231-842-9
MDL Number: MFCD00010971
Linear Formula: CuCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.995% trace metals basis |
| bp | 1490 °C (lit.) |
| form | powder |
| impurities | ≤50.0 ppm Trace Rare Earth Analysis |
| InChI | 1S/ClH.Cu/h1H;/q;+1/p-1 |
| InChI key | OXBLHERUFWYNTN-UHFFFAOYSA |
| mp | 430 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: copper |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[Cu] |
| solubility | slightly soluble 0.47 g/L at 20 °C |
| technique(s) | mass spectrometry (MS): suitable |
| vapor pressure | 1.3 mmHg ( 546 °C) |
| Application: | CuCl may be used as an initiator for hydrostannation of α,α-unsaturated ketones and other similar radical reactions. Shows unique character as an initiator of radical reactions such as the hydrostannation of α,β-unsaturated ketones. |
| Application: | Shows unique character as an initiator of radical reactions such as the hydrostannation of α,β-unsaturated ketones. |
| Features and Benefits: | • Exceptional Purity of ≥99.995%, ensures minimal contamination, providing reliable performance in catalytic reactions. • Low Trace Metal Impurities reduces the risk of side reactions and enhances selectivity in catalysis, leading to higher yields of desired products. • Maintains stability under reaction conditions, ensuring consistent catalytic performance and longevity. • The 64.1% copper content in Copper(I) chloride (≥99.995% trace metals) enhances catalytic efficiency, increases reactivity, ensures stability in reactions, and allows for versatile applications while being cost-effective. |
| General description: | The structure of copper(I) chloride is similar to zinc-blende crystal at room temperature; the structure is wurtzite at 407 °C and at higher temperatures it forms copper(I) chloride vapor as per mass spectroscopy. |
| Packaging: | 10, 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 - H410 |
| Precautionary statements | P264 - P273 - P280 - P305 + P351 + P338 + P310 - P391 - P501 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 22-38-41-50/53 |
| Safety Statements | 22-60-61 |
| RIDADR | UN 2802 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥99.995% trace metals basis |
| bp | 1490 °C (lit.) |
| mp | 430 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |




