4-Phenoxyphenol
ALDRICH/230669 - 99%
Synonym: Hydroquinone monophenyl ether
CAS Number: 831-82-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H10O2
Molecular Weight: 186.21
EC Number: 212-611-1
MDL Number: MFCD00002331
Linear Formula: C6H5OC6H4OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | solid |
| functional group | phenoxy |
| InChI | 1S/C12H10O2/c13-10-6-8-12 |
| InChI key | ZSBDGXGICLIJGD-UHFFFAOYSA |
| mp | 80-84 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1ccc(Oc2ccccc2)cc1 |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 338.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 170 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| mp | 80-84 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

