4-Octadecylaniline
ALDRICH/233579 - 97%
CAS Number: 114235-67-5
Empirical Formula (Hill Notation): C24H43N
Molecular Weight: 345.60
MDL Number: MFCD03093874
Linear Formula: CH3(CH2)17C6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 240-245 °C/0.4 mmHg (lit.) |
| InChI | 1S/C24H43N/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | CCRTYBGROAGVGK-UHFFFAOYSA |
| mp | 59-63 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCCCc1ccc(N |
| Application: | 4-Octadecylaniline was used in the fabrication of alternate-layer Langmuir-Blodgett (LB) films and pyroelectric activity in the films was assesd. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 240-245 °C/0.4 mmHg (lit.) |
| mp | 59-63 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


