1-Bromohexadecane
ALDRICH/234451 - 97%
Synonym: Cetyl bromide; Hexadecyl bromide
CAS Number: 112-82-3
Empirical Formula (Hill Notation): C16H33Br
Molecular Weight: 305.34
EC Number: 204-008-7
MDL Number: MFCD00000230
Linear Formula: CH3(CH2)15Br
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 190 °C/11 mmHg (lit.) |
| density | 0.999 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | alkyl halide |
| bromo | |
| InChI | 1S/C16H33Br/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | HNTGIJLWHDPAFN-UHFFFAOYSA |
| mp | 16-18 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCBr |
| vapor density | 10.6 (vs air) |
| vapor pressure | <1 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 1-Bromohexadecane has been used: • in the preparation of soluble carbon nano-onions by covalent functionalization with hexadecyl chains • as extraction solvent in determination of endocrine-disrupting phenols (EDPs) in water samples by ultrasound-assisted emulsification microextraction (MS-USAEME) method • in the preparation of [2-(methacryloyloxy)ethyl • in the synthesis of surfactant, N-hexadecyl ethylenediamine triacetic acid (HED3A) |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 |
| Precautionary statements | P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 350.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 177 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 190 °C/11 mmHg (lit.) |
| mp | 16-18 °C (lit.) |
| Density | 0.999 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


