2-Chloro-4-aminotoluene
ALDRICH/236322 - 98%
Synonym: 3-
CAS Number: 95-74-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H8ClN
Molecular Weight: 141.60
EC Number: 202-446-3
MDL Number: MFCD00007773
Linear Formula: ClC6H3(CH3)NH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 237-238 °C (lit.) |
| density | 1.167 g/mL at 25 °C |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C7H8ClN/c1-5-2-3-6(9)4 |
| InChI key | RQKFYFNZSHWXAW-UHFFFAOYSA |
| mp | 24-25 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccc(N)cc1Cl |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Chloro-4-aminotoluene has been used in the preparation of 2-chloro-4-cyanotoluene by Sandmeyer reaction with cuprous cyanide. |
| Packaging: | 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 - H315 - H317 - H319 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 24/25-36/38-43-50/53 |
| Safety Statements | 26-36/37-45-60-61 |
| RIDADR | UN2239 - class 6.1 - EHS - PG 3 - Chlorotoluidines, solid |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 212.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 100 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 237-238 °C (lit.) |
| mp | 24-25 °C (lit.) |
| Density | 1.167 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



