p-Toluenesulfonamide
ALDRICH/236330 - ReagentPlus®, ≥99%
Synonym: 4-
CAS Number: 70-55-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H9NO2S
Molecular Weight: 171.22
EC Number: 200-741-1
MDL Number: MFCD00011692
Linear Formula: CH3C6H4SO2NH2
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C7H9NO2S/c1-6-2-4-7(5- |
| InChI key | LMYRWZFENFIFIT-UHFFFAOYSA |
| mp | 134-137 °C (lit.) |
| product line | ReagentPlus® |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(cc1)S(N)(=O)=O |
| Application: | p-Toluenesulfonamide has been employed: • as nucleophile during tetrabutylammonium fluoride (TBAF) catalyzed vinyl aziridine opening reaction • as reagent during selective aziridination of olefins catalyzed by dirhodium (II) caprolactamate |
| General description: | Cyanomethylenetributylpho |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | 10, 50 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 395.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 202 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| mp | 134-137 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

