1-Chloropentane
ALDRICH/238376 - 99%
Synonym: Amyl chloride; Pentyl chloride
CAS Number: 543-59-9
Empirical Formula (Hill Notation): C5H11Cl
Molecular Weight: 106.59
EC Number: 208-846-4
MDL Number: MFCD00001015
Linear Formula: CH3(CH2)4Cl
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 107-108 °C (lit.) |
| density | 0.882 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | alkyl halide |
| chloro | |
| InChI | 1S/C5H11Cl/c1-2-3-4-5-6/h |
| InChI key | SQCZQTSHSZLZIQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCl |
| solubility | alcohol: miscible(lit.) |
| diethyl ether: miscible(lit.) | |
| water: insoluble(lit.) |
| General description: | 1-Chloropentane forms asymmetric and symmetric pairs on the surface of Si (100)-2×1. Reaction of living polystyrene with 1-chloropentane (small molecule-polymer reaction) has been studied. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H312 + H332 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22 |
| Safety Statements | 9-29 |
| RIDADR | UN1107 - class 3 - PG 2 - Amyl chlorides |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 53.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 12 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 107-108 °C (lit.) |
| Density | 0.882 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



