1-Chlorohexane
ALDRICH/238465 - 99%
Synonym: Hexyl chloride
CAS Number: 544-10-5
Empirical Formula (Hill Notation): C6H13Cl
Molecular Weight: 120.62
EC Number: 208-859-5
MDL Number: MFCD00001018
Linear Formula: CH3(CH2)5Cl
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 133-134 °C (lit.) |
| density | 0.879 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | alkyl halide |
| chloro | |
| InChI | 1S/C6H13Cl/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | MLRVZFYXUZQSRU-UHFFFAOYSA |
| mp | −94 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCCCCl |
| solubility | water: insoluble(lit.) |
| General description: | Hydrodechlorination of vapours of chlorobenzene and 1-chlorohexane using Ni, Fe, W, Ni-Mo, Pt and Pd on activated carbon or on Al2O3 (catalyst) has been studied. Titanium silicalite catalyzed oxidation of 1-chlorohexane with hydrogen peroxide has been studied. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Precautionary statements | P210 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 80.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 27 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 133-134 °C (lit.) |
| mp | −94 °C (lit.) |
| Density | 0.879 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


