4-Methoxyphenyl isocyanate
ALDRICH/238600 - 99%
Synonym: 1-
CAS Number: 5416-93-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H7NO2
Molecular Weight: 149.15
EC Number: 226-513-1
MDL Number: MFCD00002026
Linear Formula: CH3OC6H4NCO
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 106-110 °C/16 mmHg (lit.) |
| density | 1.151 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | isocyanate |
| InChI | 1S/C8H7NO2/c1-11-8-4-2-7( |
| InChI key | FMDGXCSMDZMDHZ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COc1ccc(cc1)N=C=O |
| Application: | 4-Methoxyphenyl isocyanate has been used in the preparation of: • 6H-indolo[2,3-b]quinolines • 1-[2-(2-furyl)-8-methyl |
| General description: | Cyclotrimerization of 4-methoxyphenyl isocyanate by CO2-protected N-heterocyclic carbenes based on tetrahydropyrimidin-2-yli |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H314 - H317 - H334 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 20/21/22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2206PSN1B 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 99% |
| bp | 106-110 °C/16 mmHg (lit.) |
| Density | 1.151 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




