Ammonium trifluoroacetate
ALDRICH/238732 - 98%
Synonym: Trifluoroacetic acid ammonium salt
CAS Number: 3336-58-1
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4F3NO2
Molecular Weight: 131.05
EC Number: 222-072-4
MDL Number: MFCD00012615
Linear Formula: CF3CO2NH4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | crystals |
| functional group | carboxylic acid |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C2HF3O2.H3N/c3-2(4,5)1 |
| InChI key | YCNIBOIOWCTRCL-UHFFFAOYSA |
| mp | 123-125 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | N.OC(=O)C(F)(F)F |
| Application: | Used in the synthesis of hexafluoro-2-aminopentan- |
| General description: | Ammonium Trifluoroacetate is used as a catalyst in organic synthesis and as an additive in the mobile phase for chiral racemate separation. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 123-125 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


