Silver sulfide
ALDRICH/241474 - 99.9% trace metals basis
Synonym: Disilver sulfide; Silver(I) sulfide
CAS Number: 21548-73-2
Empirical Formula (Hill Notation): Ag2S
Molecular Weight: 247.80
EC Number: 244-438-2
MDL Number: MFCD00003406
Linear Formula: Ag2S
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% trace metals basis |
| density | 7.234 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/2Ag.S |
| InChI key | OCWNMDUAUUAHSJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 845 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Ag]S[Ag] |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% trace metals basis |
| mp | 845 °C (lit.) |
| Density | 7.234 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |

