2-Bromo-1,1-dimethoxyethane
ALDRICH/242500 - 97%
Synonym: Bromoacetaldehyde dimethyl acetal
CAS Number: 7252-83-7
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9BrO2
Molecular Weight: 169.02
EC Number: 230-669-6
MDL Number: MFCD00000213
Linear Formula: BrCH2CH(OCH3)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 148-150 °C (lit.) |
| contains | 0.2% potassium carbonate as stabilizer |
| density | 1.43 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | acetal |
| bromo | |
| ether | |
| InChI | 1S/C4H9BrO2/c1-6-4(3-5)7- |
| InChI key | FUSFWUFSEJXMRQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(CBr)OC |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Bromo-1,1-dimethoxyetha |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36 |
| Safety Statements | 26-36/39 |
| RIDADR | UN 1989C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 127.4 °F |
| Flash Point(C) | 53 °C |
| Purity | 97% |
| bp | 148-150 °C (lit.) |
| Density | 1.43 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



