1-Chlorododecane
ALDRICH/24500 - ≥97.0% (GC)
Synonym: Dodecyl chloride; Lauryl chloride
CAS Number: 112-52-7
Empirical Formula (Hill Notation): C12H25Cl
Molecular Weight: 204.78
EC Number: 203-981-5
MDL Number: MFCD00013688
Linear Formula: CH3(CH2)11Cl
Product Type: Chemical
| assay | ≥97.0% (GC) |
| density | 0.867 g/mL at 20 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | alkyl halide |
| chloro | |
| InChI | 1S/C12H25Cl/c1-2-3-4-5-6- |
| InChI key | YAYNEUUHHLGGAH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCl |
| transition temp | solidification point -15--10 °C |
| Packaging: | 1 L in glass bottle |
| Packaging: | 250 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 40-50/53-66 |
| Safety Statements | 36/37-60-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 266.0 °F |
| Flash Point(C) | 130 °C |
| Purity | ≥97.0% (GC) |
| Density | 0.867 g/mL at 20 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



