4-Ethylbenzenesulfonic acid
ALDRICH/245208 - technical grade, 95%
Synonym: 4-
CAS Number: 98-69-1
Empirical Formula (Hill Notation): C8H10O3S
Molecular Weight: 186.23
EC Number: 202-693-7
MDL Number: MFCD00009800
Linear Formula: C2H5C6H4SO3H
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| density | 1.229 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | sulfonic acid |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C8H10O3S/c1-2-7-3-5-8( |
| InChI key | BRIXOPDYGQCZFO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCc1ccc(cc1)S(O)(=O)=O |
| Application: | 4-Ethylbenzenesulfonic acid was used to dope high conducting polypyrrole thin films. |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2586PSN2 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | 95% |
| Density | 1.229 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


