6,7-Dihydroxycoumarin
ALDRICH/246573 - 98%
Synonym: Cichorigenin; Esculetin
CAS Number: 305-01-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H6O4
Molecular Weight: 178.14
EC Number: 206-161-5
MDL Number: MFCD00006874
Linear Formula: C9H6O4
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C9H6O4/c10-6-3-5-1-2-9 |
| InChI key | ILEDWLMCKZNDJK-UHFFFAOYSA |
| mp | 271-273 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Oc1cc2OC(=O)C=Cc2cc1O |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 271-273 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12162002 |

