Trimethylolpropane trimethacrylate
ALDRICH/246840 - contains 250 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor, technical grade
Synonym: Acryester TMP; Blemmer PTT; PTMA; TMPTMA
CAS Number: 3290-92-4
Empirical Formula (Hill Notation): C18H26O6
Molecular Weight: 338.40
EC Number: 221-950-4
MDL Number: MFCD00008588
Linear Formula: [H2C=C(CH3)CO2CH2]3CC2H5
Product Type: Chemical
| contains | 250 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor |
| density | 1.06 g/mL at 25 °C (lit.) |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C18H26O6/c1-8-18(9-22- |
| InChI key | OKKRPWIIYQTPQF-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC(COC(=O)C(C)=C)(COC(=O |
| vapor density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Trimethylolpropane trimethacrylate can be used as a cross-linking agent to synthesize: • Poly(hydroxyethyl methacrylate) (pHEMA) nanocomposites that are used in the dental industry. • Silicone rubber with a reduced bleed-out ratio. • Organic monolithic column by living/controlled free-radical polymerization. This column can be used as a stationary phase in capillary liquid chromatography. • Macroporous poly (glycidyl methacrylate-co-trimethyl It is also used as a key component in the production of dental composites and resins. TMPTMA is valued for its ability to form strong and durable bonds with other dental materials, making it an important ingredient in the manufacture of dental restorations such as fillings, crowns, and bridges. Its high reactivity and compatibility with other monomers make it a versatile ingredient in dental materials, contributing to their mechanical strength, durability, and aesthetic properties. |
| General description: | Trimethylolpropane trimethacrylate (TMPTMA) belongs to the class of monomers known as methacrylates. It is used in the synthesis of various TMPTMA-based polymers, which are widely used in the dental industry. They are often incorporated into dental composites and resin materials due to their excellent mechanical properties and biocompatibility. These polymers provide durability and resistance to wear, making them suitable for dental fillings, crowns, and other dental materials. TMPTMA-based polymers are also used in various applications, which include, coatings and adhesives, UV-curable materials, optical materials, and microelectronics. Additionally, TMPTMA is also used as a crosslinking agent and it has excellent hardness making it a suitable choice for adhesive applications. |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Hazard Codes | N |
| Risk Statements | 51/53 |
| Safety Statements | 61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Density | 1.06 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

