Boron trichloride methyl sulfide complex
ALDRICH/247014 - 99%
Synonym: Dimethyl sulfide-
CAS Number: 5523-19-3
Empirical Formula (Hill Notation): C2H6BCl3S
Molecular Weight: 179.30
MDL Number: MFCD00013208
Linear Formula: (CH3)2S · BCl3
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| functional group | thioether |
| InChI | 1S/C2H6BCl3S/c1-7(2)3(4,5 |
| InChI key | YNDYUDLLOGOQNW-UHFFFAOYSA |
| mp | 88-90 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: boron |
| reagent type: catalyst | |
| reagent type: Lewis acid | |
| SMILES string | CSC.ClB(Cl)Cl |
| General description: | Boron trichloride in convenient solid form. |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 88-90 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


